Olympische winterspelen verzamelgids

Welkom op de verzamelgids.nl, olympische-winter-spelen.verzamelgids.nl

Biographies+Sports+INFO
Program and results
Vancouver 2010
Speed Skating
Speed skating
Disciplines
The Equipment
Technology
Clap skate: the secret of speed skates
Oval Torino
Speed Skating World Cup season kicks off
Speedskating: World Championships in Salt Lake Cit
Erben Wennemars: Sprint and Style
Velvet on Ice
The speed-skating legend
Champions Gallery - Eric Heiden
Speed skating
About....
Lijst van Olympische medaillewinnaars schaatsen
World Records
Past Results
Program
Photo gallery
Schaatsfan.nl
Schaatsvrouwen.nl
Ice Skating Australia Inc.
Skating Federation of Bosnia-Herzegovina
Bulgarian Skating Federation
Dansk Skøjte Union
Deutsche Eisschnellauf Gemeinschaft e.V.
Finnland Suomen Luistelulitto
France: Commission Sportive Nationale de Patinage
England: National Ice Skating Association
Federazione Italiana Sport del Ghiaccio
Japan Skate Federation
Canadian Amateur Speed Skating Association
Federacion Colombiana de Patinaje
Croatian Skating Federation
Federacion Mexicana de Deportes Invernales, A.C.
New Zealand Ice Skating Association
Koninklijke Nederlandsche Schaatsenrijders Bond
Federation Royale Belge de Patinage Artistique
Northern Ireland Ice Skating Association
Norges Skoyteforbund
Österreichischer Eisschnellauf-Verband
Polski Związek Łyżwiars
Federacao Protuguesa de Patinagem
The Russian Skating Union
Svenska Skridskoförbundet
Schweizer Eislauf-Verband
Savez Klizackih Sportova Srbije i Crne Gore
Slovene Skating Union
Federatión Navarra de Patinaje
Chinese Taipei Skating Association
Ceský bruslarský svaz
Ukrainian Speed Skating Federation
Hungarian National Skating Federation
U.S.A - Speedskating
FEDERACIÓN ARGENTINA DE PATINAJE SOBRE HIELO
BRAZILIAN ICE SPORTS FEDERATION
Estland: Eesti Uisuliit
Event guide: Speed skating
The Champions' secrets
Norway Supporter Team
Schaatsfan.nl
Ladies' 1500 m
Martina Sáblíková
Travelling to Canada
Advertentie
2010 Cultural Olympiad
Athlete Websites+ INFO
Mediallewinnaars tot 2002
Golden Pair - Jamie Salé and David Pelletier
Charles Jewtraw was the first Winter Olympic champ
Sonja HENIE, The First Figure Skating Celebrity
Gillis GRAFSTRÖM, Figure Skating's Early Inn
Julius SKUTNABB, Late bloomer on ice
Jacob Tullin THAMS, On snow and water
Ivar BALLANGRUD, Triple Gold in 1936 Speed Skatin
William FISKE,Billy, the boy wonder
Ernst BAIER, Pairs/singles skating champion
Edward EAGAN,The Only Athlete to Win Both Summer
Birger RUUD ,Ski Jumping Hero
Laila SCHOU-NILSEN, Ahead of her time
Oddbjorn HAGEN, Two-sport winter medalist
Yvonne VAN GENNIP, Upset Heroine of Haarlem
Ard SCHENK Speed Skating Triple in Sapporo
Eric HEIDEN ,Sweeping Every Distance
Annie Borckink, The Suprise
Henri OREILLER ,The Acrobat
Trude BEISER-JOCHUM,First Female Skier to Win 2me
Gretchen FRASER,The First American Ski Champion
Stein ERIKSEN ,Be Tough, Be Confident.. Be Humble
Jeannette ALTWEGG ,A medal was all the gold ..
Tenley ALBRIGHT ,Saved by Her Father
Hjalmar ANDERSEN
Madeleine BERTHOD,The Biggest Downhill Victory
Richard BUTTON Courageous Innovator
Veikko HAKULINEN
Ake SEYFFARTH OVERCOMING UNEXPECTED OBSTACLES
Yevgeny GRISHIN Speed Skating Double Double
Sixten JERNBERG Nine Skiing Medals
Knut JOHANNESEN Smashing the 16-Minute Barrier
Eugenio MONTI Bobsleigh Gold At Last At Age 40
Anton SAILER The First Alpine Sweep
Nancy GREENE Saving the Best for Last
Harald GRÖNNINGEN Topping a Silver Streak ...
Eero MÄNTYRANTA Naturally Rich Blood
Helmut RECKNAGEL First Non-Scandinavian Ski Jump
Lidiya SKOBLIKOVA The Woman With the Most ...
Ole ELLEFSAETER Going the Distance on His ...
Peggy FLEMING American Beauty in Grenoble
Christine GOITSCHEL Slalom Sister
Marielle GOITSCHEL
Toini GUSTAFSSON Cross-Country Teacher
Jean-Claude KILLY Alpine Sweep of 1968
Dianne HOLUM
Christina KAISER The Oldest Individual Winter ...
Galina KULAKOVA Nordic Sweep of the Sapporo Games
Rosi MITTERMAIER Innsbruck Alpine Heroine
Magnar SOLBERG
Aleksandr TIKHONOV
John CURRY Upholding the Tradition of Elegance
Irina RODNINA The Most Successful Pairs Skater
Gaetan BOUCHER Golden Gaetan
Andrea EHRIG Earning Medals With Three Names
Franz KLAMMER A Wild Downhill Ride
Raisa SMETANINA Ten Medals At Five Winter Olympic
Ingemar STENMARK The Most Successful Alpine Skier
Thomas WASSBERG
Hanni WENZEL Liechtenstein's Olympic Champio
Christopher DEAN Revolutionary Ice Dancer
Jure FRANKO Host Nation Hero
Tomas GUSTAFSON Distance Skating King of the 1980
Karin KANIA Only Winter Woman to Win 8 Medals
Christa LUDING Winter and Summer Medals ,,,
Jayne TORVILL Artistic Perfection
Bonnie BLAIR The Queen of Speed Skating Sprints
Brian BOITANO Winning the Battle of the Brians
Manuela DI CENTA A Medal At Every Distance
Marjo MATIKAINEN Using Every Gram of Energy
Matti NYKANEN Ski Jump Sweep
Frank-Peter ROETSCH
Gunde Anders SVAN
Jens WEISSFLOG Ten Years of Ski Jumping Gold
Katarina WITT Repeat Figure Skating Champion
Pirmin ZURBRIGGEN The All-Round Ski ..
Stefania BELMONDO Tiny But Tough On the Slopes
Brian BOITANO Winning the Battle of the Brians
Georg HACKL The Greatest Lugist
Dominik HASEK The dominator
Daniel JANSEN Breaking the Jinx on H
Advertentie
Athlete Websites+ INFO
Vancouver - Venues
TV: Nederland 2
TV: EUROSPORT
Results in Torino 2006
Short Track Speed Skating
Men's 1500 m Heat 1
Men's 1500 m Heat 2
Men's 1500 m Heat 3
Men's 1500 m Heat 4
Men's 1500 m Heat 5
Men's 1500 m Heat 6
Men's 1500 m Semifinal 1
Men's 1500 m Semifinal 2
Men's 1500 m Semifinal 3
Men's 1500 m Final B
Men's 1500 m Final A
Ladies' 500 m Heat 1
Ladies' 500 m Heat 2
Ladies' 500 m Heat 3
Ladies' 500 m Heat 4
Ladies' 500 m Heat 5
Ladies' 500 m Heat 6
Ladies' 500 m Heat 7
Ladies' 500 m Heat 8
Ladies' 3000 m Relay Semifinal 1
Ladies' 3000 m Relay Semifinal 2
Ladies' 500 m Quarterfinal 1
Ladies' 500 m Quarterfinal 2
Ladies' 500 m Quarterfinal 3
Ladies' 500 m Quarterfinal 4
Men's 1000 m Heat 1
Men's 1000 m Heat 2
Men's 1000 m Heat 3
Men's 1000 m Heat 4
Men's 1000 m Heat 5
Men's 1000 m Heat 6
Men's 1000 m Heat 7
Ladies' 500 m Semifinal 1
Ladies' 500 m Semifinal 2
Men's 5000 m Relay Semifinal 1
Men's 5000 m Relay Semifinal 2
Ladies' 500 m Final B
Ladies' 500 m Final A
Ladies' 1500 m Heat 1
Ladies' 1500 m Heat 2
Ladies' 1500 m Heat 3
Ladies' 1500 m Heat 4
Ladies' 1500 m Heat 5
Ladies' 1500 m Heat 6
Men's 1000 m Quarterfinal 1
Men's 1000 m Quarterfinal 2
Men's 1000 m Quarterfinal 3
Men's 1000 m Quarterfinal 4
Ladies' 1500 m Semifinal 1
Ladies' 1500 m Semifinal 2
Ladies' 1500 m Semifinal 3
Men's 1000 m Semifinal 1
Men's 1000 m Semifinal 2
Ladies' 1500 m Final B
Ladies' 1500 m Final A
Ladies' 1500 m Final B
Men's 1000 m Final A
Ladies' 1000 m Heat 1
Ladies' 1000 m Heat 2
Ladies' 1000 m Heat 3
Ladies' 1000 m Heat 4
Ladies' 1000 m Heat 5
Ladies' 1000 m Heat 6
Ladies' 1000 m Heat 7
Ladies' 1000 m Heat 8
Men's 500 m Heat 1
Men's 500 m Heat 2
Men's 500 m Heat 3
Men's 500 m Heat 4
Men's 500 m Heat 5
Men's 500 m Heat 6
Men's 500 m Heat 7
Ladies' 3000 m Relay Final B
Ladies' 3000 m Relay Final A
Men's 500 m Quarterfinal 1
Men's 500 m Quarterfinal 2
Men's 500 m Quarterfinal 3
Men's 500 m Quarterfinal 4
Ladies' 1000 m Quarterfinal 1
Ladies' 1000 m Quarterfinal 2
Ladies' 1000 m Quarterfinal 3
Ladies' 1000 m Quarterfinal 4
Men's 500 m Semifinal 1
Men's 500 m Semifinal 2
Ladies' 1000 m Semifinal 1
Ladies' 1000 m Semifinal 2
Men's 500 m Final B
Men's 500 m Final A
Ladies' 1000 m Final B
Ladies' 1000 m Final A
Men's 5000 m Relay Final B
Men's 5000 m Relay Final A
All the Winners 2006
HEIL Jennifer, Freestyle - Ladies' Moguls Fin
HEDRICK Chad, Speed Skating - Men's 5000 m
HETTICH Georg, Nordic Combined - Individual Gunder
GREIS Michael, Biathlon - Men's 20 km Individ
AHN Hyun-Soo ,Short Track - Men's 1500 m
ZOEGGELER Armin, Luge - Men's Singles
BYSTOEL Lars,Ski Jumping - NH Individual
DEMENTIEV Eugeni, Cross Country - Men's 30 km
WHITE Shaun, Snowboard - Men's Halfpipe
DENERIAZ Antoine, Alpine Skiing - Men's Downh
SMIGUN Kristina, Cross Country - Ladies' 15 k
TOTMIANINA Tatiana / MARININ Maxim- Figure Skating
CHEEK Joey, Speed Skating - Men's 500 m
TETER Hannah, Snowboard - Ladies' Halfpipe
ISHMOURATOVA Svetlana -Biathlon - Women's 15
LIGETY Ted, Alpine Skiing - Men's Combined Sl
OTTO Sylke, Luge - Women's Singles
ZHUROVA Svetlana, Speed Skating - Ladies' 500
FISCHER Sven, Biathlon - Men's 10 km Sprint
Sweden -Cross Country - Men's Team Sprint
Sweden-Cross Country - Ladies' Team Sprint
WANG Meng -Short Track - Ladies' 500
BEGG-SMITH Dale -Freestyle - Men's Moguls
LINGER Andreas Wolfgang -Luge - Doubles
DORFMEISTER Michaela -Alpine Skiing - Ladies
PLUSHENKO Evgeni -Figure Skating - Men Free Skatin
PEDERSEN Maya -Skeleton - Women's Skeleton
Italy -Speed Skating - Men's Team Pursuit
Germany -Speed Skating - Ladies' Team Pursuit
Austria- Nordic Combined - Team 4x5 km
WESCOTT Seth -Snowboard - Men's Snowboard Cro
BAVEREL-ROBERT Florence -Cross Country - Ladies�
GIBSON Duff -Skeleton - Men's Skeleton
FRIEDEN Tanja -Snowboard - Ladies' Cross
VEERPALU Andrus -Cross Country - Men's 15 km
AHN Hyun-Soo -Short Track - Men's 1000 m
JIN Sun-Yu - Short Track - Ladies' 1500 m
MORGENSTERN Thomas -Ski Jumping - LH Individual
DAVIS Shani -Speed Skating - Men's 1000 m
AAMODT Kjetil Andre -Alpine Skiing - Men's Su
KOSTELIC Janica -Alpine Skiing - Ladies' Comb
DEFRASNE Vincent -Biathlon - Men's 12.5 km Pu
WILHELM Kati -Biathlon - Women's 10 km Pursui
Russian Federation-Cross Country - Ladies' 4x
Germany 1 -Bobsleigh - Two-Man
TIMMER Marianne -Speed Skating - Ladies' 1000
Italy -Cross Country - Men's 4x10 km Relay
NAVKA Tatiana / KOSTOMAROV -Ice Dancing
Canada -Ice Hockey - Women
Austria -Ski Jumping - LH Team
DORFMEISTER Michaela -Alpine Skiing - Ladies
RAICH Benjamin -Alpine Skiing - Men's Giant S
Germany 1 -Bobsleigh - Women's
FABRIS Enrico -Speed Skating - Men's 1500 m
GOTTWALD Felix -Nordic Combined - Sprint 7.5 km
Germany - Biathlon - Men's 4x7.5 km Relay
Korea - Short Track - Ladies' 3000 m Relay
LEU Evelyne -Freestyle - Ladies' Aerials
PAERSON Anja -Alpine Skiing - Ladies' Slalom
KLASSEN Cindy -Speed Skating - Ladies' 1500 m
CRAWFORD Chandra -Cross Country - Ladies' Spr
LIND Bjoern -Cross Country - Men's Sprint
ARAKAWA Shizuka -Figure Skating - Ladies' Fre
Sweden -Curling - Women
Xiaopeng Han -Freestyle - Men's Aerials
MEULI Daniela -Snowboard - Ladies' PGS
Russian Fed. -Biathlon - Women's 4x6 km Relay
Canada -Curling - Men
De JONG Bob -Speed Skating - Men's 10000 m
MANCUSO Julia -Alpine Skiing - Ladies' Giant
Republic of Korea- Short Track - Men's 5000 m
JIN Sun-Yu -Short Track - Ladies' 1000 m
OHNO Apolo Anton- Short Track - Men's 500 m
Germany 1 -Bobsleigh - Four-Man
RAICH Benjamin- Alpine Skiing - Men's Slalom
HUGHES Clara - Speed Skating - Ladies' 5000 m
OLOFSSON Anna Carin-Biathlon - Women's 12.5 k
GREIS Michael -Biathlon - Men's 15 km Mass St
Sweden -Ice Hockey - Gold Medal Game
Di CENTA Giorgio -Cross Country - Men's 50 km
Laatste Nieuws
Olympische Winterspelen

Link Toevoegen

Aantal links op deze pagina: 0
Aantal blokken op deze pagina: 87